Ogłoszenie

Najbliższe posiedzenie Zespołu
Orzekającego
odbędzie się

10.01.2025 r. o godzinie 8:00

Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Powiatu Tarnowskiego
Logo Elektronicznej Skrzynki Podawczej
Logo Kuratorium Oświaty w Krakowie
Logo Ministerstwa Edukacji Narodowej

Dnia 30.10.2018 r. w Centrum Kulturalno-Oświatowo-Sportowym odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Logopedyczne ABC – razem zadbajmy o mowę najmłodszego dziecka”. W tym roku szkolnym, z uwagi na zgłaszane potrzeby oraz własne obserwacje dotyczące trudności w zakresie kierowania rodziców na badania słuchu, oraz wpływu stwierdzonych, bądź niestwierdzonych nieprawidłowości w tym zakresie na dalsze postępowanie diagnostyczne i terapeutyczne, poruszono problematykę związaną z percepcją słuchową dzieci i młodzieży.
Na wstępie spotkania skoncentrowano się na znaczeniu badań słuchu i bezpośrednim związku poszerzonej diagnostyki z odpowiednio prowadzonymi działaniami terapeutycznymi. Zwrócono uwagę na sprzeczne opinie terapeutów, lekarzy, laryngologów oraz środowiska, z jakimi na drodze do poprawy funkcjonowania swoich dzieci, spotykają się rodzice. Zachęcano także do nieustannego motywowania i uświadamiania opiekunów, jak wielki wpływ na dziecko i jego rozwój mają zaburzenia percepcji słuchowej.Pani mgr Magdalena Jabłońska zabierając głos omówiła trudności w zakresie odbioru komunikatów słownych, sygnałów dźwiękowych oraz zachowania dzieci, wskazujące na możliwie zaburzenia słuchu i tym samym sygnalizujące wychowawcy, iż należy zwrócić na nie uwagę rodzica, zachęcając tym samym do kontroli laryngologicznej i poszerzonego badania.
Pani mgr Sabina Rosołowska-Patuła przybliżyła uczestnikom czym są zaburzenia przetwarzania słuchowego, w jaki sposób mogą się one objawiać, oraz w jakim kierunku powinna podążać terapia dziecka posiadającego już stosowną diagnozę. Pani Sabina przygotowała również materiał dla każdej z uczestniczek dotyczący różnicowania zaburzeń przetwarzania słuchowego z innymi zaburzeniami rozwojowymi.
Na koniec przypomniano czym są funkcje słuchowe, w jaki sposób rozwijają się one u dziecka, wskazując jednocześnie na ich bezpośrednie następstwo i nierozerwalny związek na każdym etapie, jak i zaznaczono czym mogą skutkować pojawiające się problemy z odbiorem bodźców dźwiękowych we wczesnych latach życia dziecka. W nawiązaniu do ujęcia praktycznego w zakresie stymulacji percepcji słuchowej uczestniczki otrzymały również w formie pisemnej propozycje zabaw, ćwiczeń wybranych funkcji słuchowych, które mogą uwzględnić w toku działań terapeutycznych, lub dydaktycznych w przedszkolu czy szkole.
Pani Agnieszka Lasota-Wojnicka zapoznała biorące w spotkaniu panie z publikacjami wydanymi przez Wydawnictwo Edukacyjne, które śmiało można wykorzystać również w pracy z dziećmi z trudnościami w percepcji słuchowej. Uczestniczki miały okazje przeglądnąć także inne publikacje wydawnictwa, powymieniać uwagi dotyczące proponowanych ćwiczeń, jak również zakupić interesujące je pozycje. Wydawnictwo zorganizowało także w formie niespodzianki kilka pakietów z publikacjami jako nagroda za udział w spotkaniu, które częściowo Panie otrzymały na drodze losowania, a częściowo na drodze zorganizowanego przez panią Agnieszkę konkursu.
Tegoroczne spotkanie w ramach cyklu „Logopedyczne ABC – razem zadbajmy o mowę dziecka” zgromadziło 44 osoby – terapeutów mowy, wychowawców, nauczycieli, pedagogów, psychologów. Przygotowano dla uczestniczek wartościowe materiały merytoryczne, wypowiedzi popierano prezentacjami dla lepszego przyswojenia przekazywanych wiadomości, prowadzono także konsultacje dotyczące opieki psychologiczno-pedagogicznej w Poradni, które udzielane były również przez obecne na spotkaniu panie: mgr Renatę Spindę (logopeda) i mgr Annę Drozdowską-Flak (psycholog).
Panie otrzymały także odświeżony biuletyn informacyjny przypominający o formach pomocy udzielanej w PPPP Filii w Żabnie, jak i imienne zaświadczenia potwierdzające udział w spotkaniu. Całość odbyła się w miłej atmosferze przy kawie i cieście dzięki włączeniu się w organizację pani dyrektor Publicznego Przedszkola w Łęgu Tarnowskim – mgr Renatę Kostrzewę.
Pracownicy PPPP w Tarnowie, Filia w Żabnie dziękują wszystkim za pomoc w organizacji spotkania i liczny w nim udział, zapraszając do dalszej współpracy.

Zdjecia ze spotkania z cyklu „Logopedyczne ABC – Razem zadbajmy o mowę najmłodszego dziecka”