Ogłoszenie

Najbliższe posiedzenie Zespołu
Orzekającego
odbędzie się

10.01.2025 r. o godzinie 8:00

Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Powiatu Tarnowskiego
Logo Elektronicznej Skrzynki Podawczej
Logo Kuratorium Oświaty w Krakowie
Logo Ministerstwa Edukacji Narodowej

Czas kwarantanny dla wielu dzieci wiąże się z przykrymi emocjami. Nie rozumieją tego, co się dzieje wokół, trudno im się dostosować do coraz to nowych zakazów i obostrzeń, tęsknią za rodziną, kolegami, koleżankami, przedszkolem. Jednocześnie na rodziców spada obowiązek zapewnienia opieki maluchom, które wcześniej korzystały z placówek. Muszą to połączyć z pozostałymi obowiązkami, często zawodową pracą zdalną. Jak sobie poradzić? Co robić, żeby ułatwić przejście przez ten trudny czas kwarantanny całej rodzinie? Poniżej zebrałam kilka pomysłów na wspólne aktywności dla wszystkich domowników.

Wielu twórców dzieli się w Internecie swoją wiedzą – w czasie pandemii powstały m.in. bajki terapeutyczne dla dzieci. Mają one za zadanie pomóc najmłodszym radzić sobie w nowej, nieznanej sytuacji, oswajają z fachowym epidemiologicznym słownictwem, które weszło do codziennego użytku i może budzić lęk, tłumaczą, dlaczego nasze życie tak szybko zmieniło się i nie możemy już robić tego, co wcześniej było dostępne na wyciągnięcie ręki. Bajki warte uwagi znajdują się między innymi pod adresami:

https://karolinapiotrowska.com/zostanwdomu-dla-dzieci/?v=9b7d173b068d

https://link.do/redirect.php?to=https://660919d3-b85b-43c3-a3ad 3de6a9d37099.filesusr.com/ugd/64c685_1325b26f2d954d108cbc769afedcadd3.pdf

W czasie wolnym od zajęć przedszkolnych dzieciom często brakuje ruchu, a wiele z nich nie ma możliwości by skorzystać z ogródka przed domem. Wtedy warto przeszukać serwisy jak Youtube czy Facebook, gdzie można znaleźć inspiracje do zabaw ruchowych czy prostych treningów dla dzieci (polecam: Fitty Kid, Kraina Gagatka).

Maluchy lubią także wspólne muzykowanie, a dorośli często unikają śpiewania czy tańców z dziećmi niepotrzebnie wstydząc się, czy krępując spontaniczności. A przecież nie potrzebujemy do tego ani profesjonalnych instrumentów, ani fachowego wykształcenia, wystarczy chęć do zabawy i ulubiona płyta czy radio. Wartościową muzykę  i inspiracje do muzycznych zabaw dla dzieci można znaleźć w aplikacji Pomelody do zainstalowania w smartfonie (przez pierwszy miesiąc jest dostępna za darmo) oraz na Youtube Pomelody.

Inną aplikacją, która zainteresuje rodziców najmłodszych jest EmpikGo, aktualnie udostępniana przez 60 dni na bezpłatny okres próbny w ramach Empik Premium. W formie audiobooków czy ebooków znajdziemy tam wiele popularnych tytułów np. Przygody kota Filemona, Cudaczek Wyśmiewaczek, Przygody Pompona czy Lessie wróć. Dorośli także mają spory wybór książek w formie elektronicznej.

A może zajęcia plastyczne? Jakiś czas temu półki po papierze toaletowym w sklepach świeciły pustkami. Kiedy już go zużyjemy warto tekturowe rolki odłożyć i wykorzystać do wspólnej zabawy z dziećmi. Na pytanie, co zrobić z rolek po papierze toaletowym odpowiedź znajdziemy na blogu Moje Dzieci Kreatywnie. Jest on skarbnicą pomysłów na wspólne zabawy plastyczne.

https://mojedziecikreatywnie.pl/2018/06/co-zrobic-z-rolek-po-papierze/

A co z codziennymi żmudnymi obowiązkami? Kiedy znaleźć na to czas jednocześnie opiekując się dziećmi? Angażując je. Kilkulatek potrafi już nakryć do stołu, pomóc w sprzątnięciu po posiłku, pokroić miękkie warzywa (pieczarki, ogórek), obrać marchewkę obieraczką, pomóc w sortowaniu prania według kolorów, poukładać rzeczy w szafkach. Te proste codzienne czynności nadają rytm rodzinnemu życiu, a w czasie kwarantanny mogą być okazją do nauki nowych umiejętności i budowania relacji. Dziecko pewnie nie wykona ich idealnie i szybko, ale dzięki nim będzie czuło się docenione, będzie pełnoprawnym członkiem rodziny.

Nie wiemy jak długo potrwa aktualny stan. Jest trudny dla wszystkich, budzi lęk, utrudnia codzienne funkcjonowanie. Niech jednak będzie dla nas okazją do pogłębiania więzi, budowania czegoś wartościowego, nauki nowych umiejętności oraz mądrego korzystania z mediów elektronicznych.

Paulina Polner, psycholog